owoce liofilizowane

Czym są owoce liofilizowane?

Od dziesiątek, jeśli nie setek lat ludzie próbują najróżniejszych sposobów na zwiększenie terminu ważności owoców, bez utraty ich smaku i wartości odżywczych w możliwie jak największym stopniu. Do niedawna najlepiej sprawdzało się suszenie owoców, szczególnie w przypadku śliwek i winogron, jednak nawet ono nie pozwalało zachować owocom wszystkich cech naturalnych. Dlatego postanowiono posunąć się o jeszcze jeden krok do przodu, łącząc procesy suszenia i sublimacji. Tak właśnie powstała najdoskonalsza metoda konserwowania owoców – liofilizacja.

Czym jest liofilizacja?

Proces liofilizacji to nic innego, niż bezpośrednie suszenie zamrożonego jedzenia. Produkty spożywcze są silnie mrożone, po czym, dzięki znacznemu obniżeniu ciśnienia i jednoczesnemu zwiększeniu temperatury powietrza wokół produktów, lód może błyskawicznie wyparować, zamiast ulec wcześniejszemu stopieniu. Po procesie sublimacji, produkty są dosuszane w bardzo wysokich temperaturach, co pozostawia w nich jedynie 1-4% wcześniej posiadanej wody. W rezultacie liofilizowane owoce, jak i inne produkty spożywcze, zachowują swój naturalny smak, aromat, wartości odżywcze, a nawet kształt i kolor, jednocześnie potrafiąc przetrwać nawet 25 lat bez przechowywania w lodówce.

Owoce liofilizowane na współczesnym rynku

liofilizowane owoce

Obecnie tzw. suszenie mrozem stało się tak powszechne, że owoce liofilizowane są dostępne w prawie każdym większym sklepie. Zamiast dużych ilości kilogramów, ich wagę odmierza się w zwykłych gramach, dzięki czemu są bardzo łatwe w transporcie nawet dla najsłabszych osób. Zamknięte owoce liofilizowane można przechowywać w dowolnym miejscu, a po otwarciu, wystarczy zalać je wrzątkiem i można cieszyć się produktami o dokładnie tych samych cechach, co te pochodzące bezpośrednio z sadów. Należy jednak uważać, żeby zakupione liofilizowane owoce nie zawierały konserwantów, ani innych substancji chemicznych, które pozbawiają ich wszystkiego, co chcieli osiągnąć naukowcy wynajdując ten sposób konserwacji żywności. Współcześnie owoce poddane liofilizacji mają wyższą cenę, dlatego można je traktować jako urozmaicenie diety. Jednak w laboratoriach żywieniowych już trwają prace nad zmniejszeniem kosztów procesu liofilizacji.